Check out other loans that are currently fundraising!
Fatma
Fatma is 45 years old, widowed, and has three children, ranging in age from 11 to 30. When Fatma requested her first loan, she was newly separated from her husband and living in her neighbor’s wooden shed with her six-year-old son. Neighbors suggested that she should take a loan from Maya to open up new possibilities for her future.

Fatima's life has changed since meeting with a Maya loan officer. She was accepted into a group and received a loan for $450. With a small part of the loan she found a small place to rent and bought some furniture and other household items. With the remaining money, she went to Istanbul and bought some loose beads and some things for the bohça trade (usually cheaply made pajamas, clothes, table clothes, etc. that are wrapped up a cloth and carried on one’s back to sell around the neighborhoods). Sometimes Fatima took her bohça on her back to make sales and sometimes she made prayer beads from the loose beads she had bought and sold them at mosques and on street corners. She repaid her first loan and requested another. With her second loan she bought more items for the bohça trade.

On the days she was not out selling, Fatima was planting and raising vegetable seedling in an unused garden spot next to her house. She took the seedlings and started to sell them at the local bazaar. She saw that she could earn more money raising vegetable seedlings. She repaid her second loan. For her third through fifth loans she concentrated on expanding the areas where she could raise seedlings and planted produce to sell in the bazaar. Her business was going so well that during this time she built a house, bought a vehicle to transport her expanding seedling and produce supplies to the bazaar, and hired a seasonal worker.

With her sixth loan, Fatima will continue to expand her business using the loan to rent additional fields, buy seeds, fertilizer, watering supplies, and materials for a greenhouse. Fatma’s life has changed a lot. She is now a free and happy woman.

In the future, Fatima wants to rent other fields and upgrade her vehicle. She also hopes to own her own fields, so she won’t have to rent but can have her own land and production, and travel to holy places. She wants her son to be successful in school, his work and make investments for their retirement.

Translated from Turkish by Maya Staff

Fatma Hanım 45 yaşında ve dul. Fatma Hanım'ın 3 çocuğu var. En küçüğü 11,en büyüğü 30 yaşında.
Fatma hanım kredi kullanmaya başladığında çok çaresizdi. Eşinden yeni ayrılmış ve komşunun tahtadan yaptığı barakada yaşıyordu,altı yaşında bir çocuğu vardı. Komşuları Maya'yı önermiş borç para al, yaşamının önünü açarsın demişler. Bu durumda bana kim borç verir,vermezler demiş. Ancak maya saha sorumlusuyla karşılaşınca hayatı değişmiş,başvurusu kabul edilmiş. Grup kredisiyle 750 TL borç almış. Küçük bir kısmıyla ev kiralamış,eski eşya satanlardan çocuğunun ve kendisinin yatabileceği ve oturabileceği iki kanepe alıp yaşayabilecekleri alanı sağladı,kalan parasıyla İstanbul'a gidip,biraz boncuk,birazda bohça malı aldı. Bazen bohçasını sırtına alıp satış yaptı,bazende boncuklardan ürettiği tesbihleri cami ve yol kenarlarında sattı ve borcunu ödedi. Bir kredi daha talep etti. Kredisini alıp bohça malı alıp sattı. Satışa çıkmadığı günlerde,evinin yanında boş olan bahçede denemek için sebze fidesi ekti. Fideleri pazara çıkarıp sattı.Gördü ki bu iş daha fazla para kazandırıyor.Maya'ya borcu da bitti. Bir kredi daha alarak,bahçe kiralayıp fide üreticiliğine başladı. Fideleri pazara çıkarıp satar,kendince iyi para kazanır.Kendisine ev yapmaya karar verir.Evet şimdi kendi evinde oturmaktadır.Kredi borcu bitmiştir.Tekrar kredi alır ve yine fide eker,yanında mevsimlik işçi çalışmaktadır artık. Fideleri pazara götürmek için arabaya ihtiyacı vardır ve 2.yıl fide geliriyle kendisini taşıyabilecek düzeyde bir araba alır. Artık arabası da vardır.Fatma Hanım'ın hayatı çok ama çok değişti. O artık özgür ve mutlu bir kadın.
Fatma Hanım aldığı bu kredi ile kiraladığı tarlanın bakımı,fide tohumları,gübreleme,sulama malzemesi,sera muşambası gibi üretim için gerekli malzeme almak istiyor.Bu kredi ile bir tarla daha kiralama fırsatı olacak,arabasını yeniliyecek.Belki kendi tarlası olacak,kiralama yerine kendi yerinde üretim yapacak.Bir hayalide umreye gitmek,gezmek.Oğlunu okutuyor ,başarılı olduğunu düşünüyor.İyi okullarda okumasını ve iyi iş sahibi olmasını istiyor. Yaşlılığına yatırım yapıyor.Yeniliğe açık,girişken,mücadeleci.

Additional Information

About Maya

Although Turkey is one of the largest economies in the region, it has not reached its potential for microfinance investment. Deficient legal structures for microfinance credit initiatives and lack of quality information about microfinance demand and structure in Turkey are the largest obstacles to improvements in the field. Under these challenging conditions, Maya provides group and individual loans to low-income women who lack access to the financial services they need in order to start or improve their own small-scale businesses. Maya borrowers are part of lending groups, but are posted to Kiva as individuals. Therefore, lenders are exposed to additional risk of default in the event that a member of this borrower's group defaults on her loan. Maya, established in 2002, was Turkey’s first microcredit program. Maya is Kiva’s first Field Partner in Turkey and posted its first loans in August 2011. Headquartered in Istanbul, Maya has four branch offices. For more information, visit Maya’s partner page.

About Turkey

 • $19,600
  Average annual income
 • 0
  View loans »
  Turkey Loans Fundraising
 • $360,725
  Funds lent in using Kiva
 • 1.8
  Turkey Lira (TRY) = $1 USD

Success!! The loan was 100% repaid

A loan of $1,700 helped Fatma to purchase the materials for planting seedlings and growing produce.
100% repaid
Repayment Term
14 months (Additional Information)
Repayment Schedule
Monthly
Pre-Disbursed:
Sep 9, 2011
Listed
Sep 26, 2011
Currency Exchange Loss:
Possible
Ended:
Oct 25, 2012